Port Lotniczy Princess Juliana

Princess Juliana airportMiędzynarodowy Port Lotniczy Princess Juliana to główne lotnisko wyspie Sint Maarten. Port znajduje się na holenderskiej części a największą atrakcją jest jego lokalizacja. Charakterystycznym elementem jest fakt iż pas startowy oddzielony jest od wody zaledwie niewielkim fragmentem plaży. Z zachodu są to wody Oceanu Atlantyckiego ze wschodu natomiast zatoki Simpson Bay. Często na plaży gromadzą się ludzie by podziwiać lądujące maszyny, które przelatują 10/20 metrów nad ziemią. Licznie zgromadzonych zazwyczaj zaskakuje ów widok, dlatego od razu uwieczniają go na fotografiach które mogą okazać się naprawdę zachwycające.

Lotnisko oferuje 34 bezpośrednie połączenia do takich miejsc jak: USA, Kanada oraz innych w Europie. Port lotniczy obsługuje 22 linie lotnicze oraz usługi czarterowe. Pozostałe informacje na temat lotniska to między innymi jego powierzchnia, która wynosi 642 415 metrów kwadratowych. Znajduje się tam jeden terminal, w którym bez przeszkód odnajdziemy kilka barów i miejsc w których możemy zjeść coś przed podróżą. Podczas przebywania w terminalu możemy także w razie konieczności skorzystać z telefony bądź bankomatu, który jest tam dostępny. Port lotniczy rocznie odprawia około 2,5 miliona pasażerów.

Lotnisko również zaczynało, jako małe wojskowe lotnisko w czasach II wojny światowej. Od tego czasu nastąpił jednak potężny rozwój i w chwili obecnej jest to już nowoczesny międzynarodowy port (przedłużenie pasa startowego do 2 300 metrów). Później przekształcono port w lotnisko cywilne a na uroczystości jego otwarcia przybyła Księżna Juliana, z królestwa Holandii, która użyczyła obiektowi swojego imienia, które nosi po dzisiejsze czasy. Pierwszy lot linii lotniczych KLM odbył się 3 grudnia 1943 roku. Terminal, który został tam wybudowany był jednak całkowicie niewystarczający, dlatego rozbudowano go w 1964 roku. W 1997 postanowiono całkowicie odnowić lotnisko i jego oficjalne otwarcie miało miejsce 10 listopada 2006 roku. Kolejny okres to dalsza praca nad portem i rozbudowa, w której skład weszła między innymi nowa wieża kontroli lotów czy urządzenia radarowe.

Ten właśnie port lotniczy zdobył Międzynarodową Nagrodę Transportu, jako pierwsze lotnisko na Karaibach. Princess Juliana International Airport otrzymało owe wyróżnienie 22 maja 2013 roku z rąk liderów światowego handlu, grupy GTLC.

Jeżeli chodzi o usługi dla pasażerów to lotnisko posiada duży parking, który może pomieścić 323 pojazdy, dodatkowo również możliwe jest wypożyczenie samochodu czy autobusów turystycznych. Wydostać z lotniska możemy się także taksówką, będącą dostępną przed portem. Dla wygody na terenie całego obiektu jest dostęp do darmowego Internetu, z którego każdy może w każdej chwili skorzystać. Sieć wi-fi dostępna tam jest dopiero od 2013 roku.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Spam protection by WP Captcha-Free

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!
X