Tajemnicza i kusząca Czarnogóra

Mimo, że do Czarnogóry jest dalej niż do Chorwacji, ze względu na tańszy pobyt połączony z wykorzystaniem oferty taniego latania, warto Czarnogórę uwzględnić w swoich najbliższych wakacyjnych planach. Turystów kusi wielokulturowością, bogatą i zróżnicowaną historią, przyrodą z niemal dzikimi skalistymi górami, słońcem, błękitnym morzem i zapachem gajów oliwnych. Spędzony w niej urlop będzie niezapomnianą i pełną wrażeń przygodą.

Czarnogóra, Chorwacja

Oprócz korzystania z dobrodziejstw przyrody, warto w Czarnogórze odwiedzić ciekawe miasteczka. Jednym z nich jest średniowieczny, doskonale zachowany, wprost śliczny, Kotor. Na zboczach wzgórza, na których jest położony, widać już z daleka potężne mury fortyfikacji. Zabytki miasteczka wpisane są od 1979 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. Większość z nich nie jest odrestaurowana, jednak zasługują na szczególną uwagę. Wchodząc do Kotor od strony miasta przechodzi się przez XVI-wieczną Bramę Morską ozdobioną kilkoma cennymi płaskorzeźbami. Za bramą znajduje się główny plac miasta z wieżą zegarową, średniowiecznym pręgierzem, XV-wiecznym pałacem. Stojąca w miasteczku trójnawowa bazylika św. Trypuna zaliczana jest do najważniejszych romańskich zabytków w całej Czarnogórze. Wszechobecne w Kotorze są sylwetki lwów. Przypominają, że miasteczko kiedyś należało do Republiki Weneckiej. Włoskie wpływy widoczne są też w architekturze. W Kotorze nie ma kąpieliska z prawdziwego zdarzenia, plaże są żwirowe i niewielkie.

Za to na brak kąpielisk i plaż nie można narzekać w Budwa, będącej w sezonie typowym ośrodkiem wypoczynkowym. Klimatu miasteczku dodaje starówka i jego poplątane uliczki. Warto odwiedzić katedrę św. Jana i muzeum archeologiczne. Do starówki prowadzą bramy – Morska i Lądowa. Tutejsza fortyfikacja w części jest udostępniona turystom, stanowi doskonałe miejsca widokowe. Wąski przesmyk łączy ląd Budwa ze skalistą wyspą, na której wznosi się wizytówka Czarnogóry, twierdzą Sveti Stefan. Wyspa została przerobiona w latach 50-tych minionego stulecia na dość ekskluzywny, ale nie bardzo drogi, kurort z luksusowymi hotelami. Bywali tu na wakacjach m.in. Sylwester Stalone, Sophia Loren oraz Brad Pitt z Angeliną Jolie. Po wyspie można spacerować jedynie gościom luksusowych hoteli wyspy, ewentualnie ci, którzy za wizytę na niej zapłacą. Warto na wyspie zwiedzić ciekawe cerkwie.

Jednym z najstarszych miast Czarnogóry jest Ulcinj, którego wbrew pozorom dumą nie są zabytki, ale plaże. Największa ciągnie się na długości 12 kilometrów. Niedaleko centrum miasta znajduje się plaża dla nudystów. Pośród pozostałych ruin wyczuwa się w Ulcinj tureckie akcenty. Jego stare miasto usytuowane jest na wysokim cyplu i należy do centrum miasta.

Stolica Czarnogóry, Podgorica nie oferuje żadnych specjalnych atrakcji. Najciekawsza jest najstarsza część miasta z małym meczetem. Podgorica za to jest atrakcyjnie położona, blisko ośrodków narciarskich w Górach Dynarskich i wybrzeża Morza Adriatyckiego.

Czarnogóra, Chorwacja

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Spam protection by WP Captcha-Free

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!
X