Weekend w Luksemburgu

LuksemburgW maleńkim księstwie każdy znajdzie coś dla siebie. Pośród zielonych wzgórz kryją się prastare opactwa, akwedukty, winnice. Powierzchnia najbogatszego kraju Unii jest kilkanaście razy mniejsze od województwa mazowieckiego, a samych banków jest tu ponad serka. Dzięki licznym zabytkom Luksemburg cenią sobie jednak nie tylko bankowcy, ale i turyści. Stolica księstwa imponuje architekturą, a główną atrakcją jest pałac – rezydencja głowy państwa księcia Henryka. Warto zobaczyć także katedrę Notre Dame, w której odbył się niedawno huczny ślub następców tronu, księcia Guullaume’a i belgijskiej arystokratki Stephanie de Lannoy.

Podczas zwiedzania stolicy miniaturowego państwa warto skierować kroki na Place d’Armes -gwarny placyk z klimatycznymi knajpkami. Tuż obok znajdują się pozostałości murów wielkiej twierdzy du Saint Esprit, która niegdyś chroniła miasto Luksemburg przed najeźdźcami. Starówkę i akwedukty Luksemburgu (stolicy) wpisano na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po dniu spędzonym w stolicy czas na okoliczne atrakcje, można między innymi udać się w podróż Szlakiem Siedmiu Zamków. Okazałe rezydencje na kamiennych wzgórzach można jednak oglądać tylko z zewnątrz, bo zamieszkują je luksemburscy arystokracji i milionerzy. W Echternach, zwanym Małą Szwajcarią, znajdziemy też prastare benedyktyńskie opactwo, założone w VII wieku. Zyskało ono rozgłos dzięki średniowiecznym „Tańczącym procesjom” chorych na epilepsje, podążających do grobu św. Willobrorda. Koniecznie musicie też pojechać do Vianden, gdzie oprócz gigantycznego zamku można zwiedzić ciekawe muzeum Wiktora Hugo.

Maleńki Luksemburg zyskuje różnorodnością krajobrazu. Każdego zachwycą wspaniałe winnice (produkuje się w nich m.in. rieslingi). Są też minimuzea sztuki winiarskiej, na pewno warte obejrzenia. Wielu turystów przyciąga także ekskluzywny kurort Mondorf-les-Bains, ze starymi zabytkowymi basenami i hotelami, w których doba kosztuje ponad tysiąc euro.

Skoro mowa już o hotelach, wiele znany marek znajduje się w samej stolicy, znajdziemy tu między innymi obiekty marki Bristol, Ibis budget, Campanile Hotel, ceny za pokój rozpoczynają się od 120 złotych i zależą oczywiście od standardu i lokalizacji.

Port lotniczy Luxembourg Findel jest bardzo nowoczesnym obiektem usytuowanym 6,2 kilometra od centrum miasta Luksemburg. Jest to jedyne portem w Luksemburgu. Lotnisko ma charakter stricte międzynarodowy z uwagi na brak innych komercyjnych lotnisk w tym kraju. Jego infrastruktura składa się z jednego pasy startowego i dwóch terminali. Port Luxembourg Findel jest głównym hubem linii pasażerskich Luxair oraz linii cargo Cargolux, przy lotnisku znajduje się również hotel ibis.

Z Polski do Luksemburgu operują takie linie lotnicze jak LOT, SAS oraz Lufthansa. Wszyscy przewoźnicy oferują loty z jedną przesiadką, połączenia dostępne są na lotniskach w Krakowie, Katowicach oraz w Gdańsku, ceny za bilet lotniczy w zależności od terminu rozpoczynają się od 1300 złotych w obie strony.

You can leave a response, or trackback from your own site.

Leave a Reply

Spam protection by WP Captcha-Free

Subscribe to RSS Feed Follow me on Twitter!
X